საკონსტრუქციო ინოვაციები ყოველდღიურად უმჯობესდება და კომპანიებიც საკუთარი ფინანსური რესურსების დიდ ნაწილს ტექნოლოგიების განვითარებას ახმარენ. ამ ინვესტიციებს კი მნიშვნელოვანი უკუგება აქვთ - გაზრდილი პროდუქტიულობა, უსაფრთხოება და გაუმჯობესებული შესრულების ვადები.
დროსთან ერთად ტექნოლოგია ამ სფეროსაც შეცვლის და ბევრად ეფექტურს გახდის. ამ სტატიაში კი რამდენიმე მნიშვნელოვან ინოვაციაზე მოგიყვებით.
1. ხელოვნური ინტელექტი
საკონსტრუქციო სფეროში შრომითი პროცესები და განრიგები ძირითადად ხელოვნურად, ადამიანების მიერ იქმნება. საქმიანობის კომპლექსურობიდან გამომდინარე ხშირია მნიშვნელოვანი ინფორმაციების გაუთვალისწინებლობა, რაც გეგმის ეფექტურობას ამცირებს.
სამი ძირითადი სფერო, რომლის ოპტიმიზაციასაც ხელოვნური ინტელექტი შეძლებს, არის: კომუნიკაციები, მონაცემები და გამჭირვალობა. უკვე არსებული რამდენიმე პროგრამა უზრუნველყოფს მიმდინარე საკონსტრუქციო პროცესების კონტრაქტებთან შესაბამისობაში ყოფნის შემოწმებას და აიდენტიფიცირებს უსაფრთხოების პოტენციურ საფრთხეებს. ამ რისკებისა და ხელოვნური გაუთვალისწინებლობების ოპერატიულად გამოსწორება კი იძლევა სამუშაოს მეტად პროდუქტიულად ჩატარების საშუალებას, რაც საერთოდ არ ახდენს უარყოფით გავლენას სფეროს მომგებიანობაზე - საკონსულტაციო კომპანიების პროგნოზით, ხელოვნური ინტელექტი ინდუსტრიის ოპერაციულ მოგებას 2035 წლისთვის 70%-ით გაზრდის.
2. რესურსებისა და სამუშაო ძალის მენეჯმენტის პროგრამები
რესურსებისა და სამუშაო ძალის მენეჯმენტი საკონსტრუქციო კომპანიებისთვის უდიდეს დანახარჯებთან ასოხირდება. ეფექტური მენეჯმენტი კი ეხმარება კომპანიებს სამუშაოს უფრო სწრაფად შესრულებაში, რესურსების ოპტიმალურად გადანაწილებაში, მოულოდნელი დანახარჯებისა და შეყოვნებების თავიდან არიდებაში.
დიდი თუ მცირე საკონსტრუქციო კომპანიები დიდი ხანია რესურსების მენეჯმენტის პროგრამებს იყენებენ, რომლებიც ეხმარებიან მათ დაგეგმვის დინამიური პროცესის ოპტიმიზაციაში, მაგალითად პროგნოზირებენ სწორ დროს სწორ პროექტზე სწორი რაოდენობის სამუშაო პერსონალის გადანაწილების სტრატეგიას.
3. 3D პრინტინგი
3D პრინტინგი დიდი ხანია საკონსტრუქციო ინოვაციად ითვლება. ახლა კი, როცა ტექნოლოგიები არა ინდუსტრიის დანამატი, არამედ სტანდარტი ხდება, ამ ინოვაციას ბევრად დიდი მომავალი აქვს.
ევროპაში უკვე არსებობს ცემენტის ობიექტების 3D პრინტინგის ქარხანა და 3D პრინტინგის საშუალებით შექმნილი ხიდი. ეს ტექნოლოგიური მიმართულება ინდუსტრიას აძლევს საშუალებას, სამუშაოები უფრო დაბალი დანახარჯებით, სწრაფად და მოქნილად ჩაატაროს, ვიდრე მიღებული სტანდარტული მეთოდებით.
4. ვირტუალური რეალობა
ეს ტექნოლოგიური ინოვაცია იმ კომპანიებს, რომლებიც სარეკონსტრუქციო სამუშაოს დაგეგმვისთვის სხვადასხვა დეპარტამენტების ერთდროულად ჩართულობას საჭიროებს, პროცესის სრულიად გაციფრულებას სთავაზობს. არქიტექტორების, ინჟინერებისა და სარეკონსტრუქციო გუნდებს შეუძლიათ, პროექტებზე დისტანციურად და ერთდროულად იმუშაონ - ციფრულ სამყაროშივე დახვეწონ კონცეფციები, გაუზიარონ გეგმები კლიენტებს და მიიღონ უკუკავშირები მომავალი იტერაქციებისთვის.

Строительные инновации улучшаются ежедневно, и компании тратят большую часть своих финансовых ресурсов на развитие технологий. Эти инвестиции приносят значительную прибыль - повышенную производительность и безопасность, а также улучшенные графики.
Со временем технологии изменят эту область и сделают ее более эффективной. В этой статье я расскажу вам о некоторых важных нововведениях.
1. Искусственный интеллект
В сфере строительства трудовые процессы и графики в основном создаются человеком искусственно. Из-за сложности деятельности часто упускается важная информация, что снижает эффективность плана.
Три основных области, которые может оптимизировать искусственный интеллект, - это коммуникации, данные и прозрачность. Несколько существующих программ обеспечивают соответствие текущих строительных процессов условиям контрактов и выявляют потенциальные угрозы безопасности. Оперативная коррекция этих рисков и искусственной неэффективности позволяет более продуктивно работать, что совершенно не оказывает негативного влияния на прибыльность сектора - консалтинговые компании прогнозируют, что искусственный интеллект увеличит операционную прибыль отрасли на 70% к 2035 году.
2. Программы управления ресурсами и персоналом
Управление ресурсами и персоналом связано с самыми высокими затратами для строительных компаний. Эффективное управление помогает компаниям выполнять свою работу быстрее, оптимально распределять ресурсы и избегать непредвиденных расходов и задержек.
Крупные или мелкие строительные компании уже давно используют программы управления ресурсами, чтобы помочь им оптимизировать процесс динамического планирования, например, для прогнозирования подходящего времени для перевода нужного количества сотрудников для выполнения нужного проекта.
3. 3D-печать
3D-печать давно считается конструктивным новшеством. И теперь, когда технология становится не дополнением, а стандартом индустрии, у этой инновации гораздо большее будущее.
В Европе уже есть завод по 3D-печати для цементных заводов и мост, созданный с помощью 3D-печати. Это технологическое направление позволяет отрасли выполнять работы с меньшими затратами, быстрее и гибче, чем принятые стандартные методы.
4. Виртуальная реальность
Эта технологическая инновация предлагает полную оцифровку процесса компаниям, которым требуется одновременное участие различных отделов для планирования строительных работ. Архитекторы, инженеры и строительные группы могут работать над проектами удаленно и одновременно - уточнять концепции в цифровом мире, делиться планами с клиентами и получать отзывы о будущих итерациях.